Weber Shandwick Küresel İstihbarat birimi kurdu

Pazartesi 27 Ocak, 2020

Weber Shandwick, müşterilerine sunduğu veri odaklı çözümler sağlama taahhüdünü bir adım ileri taşıyarak Global Intelligence (Küresel İstihbarat) birimini kurdu. Dünya çapında 100’den fazla veri bilimcisi, analist ve mühendisten oluşan ekip, müşterilerinin karşılaştıkları çeşitli zorluklara işaret eden ve medyanın ilgisini çekecek içerik fırsatları yaratma gibi stratejiler geliştirmek için çeşitli veri ve analitikler kullanıyor.

Geliştirilen bu birimin merkezinde yapay zekâ temelli bir platform olan A-Hub yer alıyor. Özel olarak üretilen bu platform, binlerce kaynaktan gelen milyarlarca veriyi işleyerek analistlerin etkin bir şekilde detayları ortaya koyup sonuçları tahmin edebilen modeller geliştirmesine imkân tanıyor. Bu noktada A-Hub, geleneksel ve sosyal medya gibi çeşitli kaynaklardan topladığı verileri, müşterilerinin ve satın alınan medya çalışmalarının verileriyle birleştirerek işliyor. Bu özellik, Weber Shandwick’in itibar oluşturma, marka yakınlığı kurma ve satış rakamlarını yükseltme gibi kazanımları, müşteri hedefleriyle uyuşan bir hikâye çerçevesinde sunmasına yardımcı oluyor.

Kurum içi Küresel İstihbarat ekibi tarafından geliştirilen A-Hub, eski fizikçi, serbest yatırım fonu uzmanları ve roket bilimcileri gibi pazarlar arası farklı teknik uzmanlıkları bir araya getiriyor. Ekip üyelerinin büyük bir bölümü MIT, Yale, Vanderbilt, Johns Hopkins ve Oxford Üniversitesi gibi önde gelen eğitim kurumlarından doktora ve diğer üst düzey unvanlar edinmiş kişilerden oluşuyor.

Weber Shandwick İnovasyon Direktörü Chris Perry, “Küresel İstihbarat birimimizdeki yetenekler ile A-Hub’ın hesaplama gücünü bir araya getiren, sosyal iletişim modelleri etrafında derin algılama gücü ve öngörü temeline dayanan modellemelerimiz sayesinde Weber Shandwick’i pazarında bir lider olarak konumlandırabiliyoruz” dedi. Perry şöyle devam etti; “Bu bilgi derinliği, mevcut müşterilerin pazarlama ve iletişim çalışmalarına yön verirken, veri ve analitik yaklaşımlarını şekillendirmede ciddi bir etki yaratıyor.”

A-Hub, yapay zekadan yararlanarak basılı, çevrimiçi ve sosyal medya, radyo ve televizyon yayınları, arama motorları, elektronik posta, çevrimiçi yayın platformları gibi farklı kaynaklardan veriyi çekmek için kullanılıyor. Küresel İstihbarat ekibi, itibar kriterlerinin oluşturulması, marka konumlandırma, yol haritasının oluşturulması, hedef kitle segmentasyonu ve fenomenlerin belirlenmesi gibi konularda çözümler sunuyor. Kullanılan teknolojiyle birlikte ekip, yasal ve mevzuat düzenleyici uzmanlarla iş birliği yaparak çalışmalarını kişisel veriler konusunda en katı gizlilik kuralları dahilinde sürdürüyor.

Weber Shandwick Küresel İstihbarat Başkanı Brian Buchwald konuyla ilgili şunları söyledi: “Bir kampanyanın sonunda ölçüm yapmak yerine, başlangıçtan itibaren öngörülere dayanan, etki odaklı programlar geliştiriyoruz. Geliştirdiğimiz programlar, çalıştıkları alanlarda pazar payını, itibarını veya kârlılığını artırmak isteyen müşterilerimize özel bir avantaj sağlıyor.”

Weber Shandwick, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeni teknolojiler geliştirme konusunda uzun bir geçmişe sahip. 2018 yılında, markaların sosyal medyadaki müşteri yorumlarına nasıl tepki verecekleri konusundaki yetersizliklerine çözüm sunmak için Weber Shandwick, Q isimli bir kurumsal platform kurdu. Bu platform, herhangi bir markanın sosyal müşteri hizmeti operasyonunu kolaylaştırmak için makine öğrenimini ve yapay zekâyı kullanıyor. 2014 yılında Weber Shandwick, marka yayıncılığı için özel olarak tasarlanmış Mediaco Publish’i geliştirdi. 2010 yılında ise firma, sektörün ilk sosyal medya kriz simülasyon yazılımı ve eğitim oturumu olan Firebell’i geliştirdi.