Weber Shandwick, inovasyonu sürdürmek için yeni bir uygulama modeli olan X’i sundu

Persembe 16 Ağustos, 2018

Weber Shandwick; firmanın global inovasyon ve teknoloji odaklı yeteneklerini; müşteri odaklı bir hizmet modeline entegre eden The X Practice’le duyurdu. Uzmanlık merkezi olarak planlanan The X Practice, küresel pazarlardaki bütün müşterilerinin sorunları için çözüm odaklı fikirler üretecek.

Müşterilerin karşılaştığı zorlukları çözmek için ihtiyaç duyulan uzmanlığın teknik becerilere bağlı olduğunu belirten Weber Shandwick Başkanı Gail Heimann: “Yeteneklerimizin The X Practice’le birleşmesi sayesinde müşterilerimiz; ihtiyaç duydukları teknoloji, veri istihbaratı ve inovasyon odaklı hizmetlerimizden daha kolay faydalanabilecek” dedi.

The X Practice; teknoloji sektöründeki gücünü dünya çapındaki yüzlerce uzmanından, veri birimlerinden, dijital stratejilerinden ve medya Ar-Ge bölümünden alıyor. The X Practice aynı zamanda mobil ajans olan Flipside, dijital kreatif ajans Cappuccino, sosyal kreatif ajans ThatLot, veri istihbarat firması Bomoda ve dijital & performans pazarlama şirketi Resolute Digital gibi Weber Shandwick’in son yıllarda global kadrosuna eklediği uzman firmaların ekipleriyle de işbirliği içerisinde.

Weber Shandwick Dijital Kurul Başkanı Chris Perry, yeni kurulan bir liderlik ekibi ile birlikte The X Practice’i küresel ölçüde denetleyecek. Hali hazırda EMEA Bölgesi Müşteri İlişkileri Direktörü olarak görev yapan Hugh Baillie, X Practice’in EMEA ve Asya Pasifik Bölgesi’nden sorumlu başkan olacak. Kuzey Amerika Dijital Operasyonlar ve Müşteri İlişkileri Başkan Yardımcısı Adam Wall da The X Practice Amerika Bölgesi Başkanı olarak görev alacak.

Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Kıdemli Teknoloji Stratejisti Wayne Hickey ve Asya Pasifik Bölgesi Teknoloji Müdürü Lydia Lee, The X Practice’in Teknoloji bölümünde uluslararası eşbaşkan olarak görev alacaklar. İş Entegrasyonu Başkan Yardımcısı Patrick Chaupham da The X Practice Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı olarak görev alıyor.

Bugün tüm kuruluşların değişen teknoloji, müşteri deneyim ve beklentileri, toplumsal davranış ve medya alışkanlıklarına uyum sağlamak için yoğun çaba sarf ettiğini belirten Chris Perry; konuyla ilgili “Satışları artıracak bir sosyal program ve müşterilere yanıt veren yapay zekayla çalışan bir platform geliştirmek gibi farklı metodlarla müşterilerimizin günümüz iş dünyasını anlamalarına yardımcı oluyoruz. Hedefimiz, sunduğumuz çözüm önerilerini geliştirmeye devam etmek ve bugün kısıtlı sayıda ajansın sunabildiği uluslararası alanda hizmet vermek.”

The X Practice ve Solve for X yaklaşımımız hakkında daha fazla bilgi edinmek tıklayın.