United Minds, COVID-19 salgını sonrası çalışanların iş yerlerine dönmelerine yardımcı olmak için Workforce Re-entry danışmanlığını oluşturdu

Persembe 07 Mayıs, 2020

Weber Shandwick’in organizasyonel dönüşüm konusunda uzmanlaşmış yönetim danışmanlığı şirketi United Minds, şirketlere COVID-19 salgınının etkilerinden kurtulabilmeleri ve çalışanların ofise dönüş sürecine adaptasyonları için geliştirdikleri yeni danışmanlık hizmeti Workforce Re-entry’i duyurdu.

Şirketler, salgının normalleşme süreci başlarken çalışanların güvenliği ve refahını sağlamak, iş performansı beklentilerini karşılamak ve kurumsal itibarı korumak dahil olmak üzere çok boyutlu ve karmaşık zorluklarla karşı karşıya kalıyorlar. Geçtiğimiz günlerde KRC Research tarafından hazırlanan rapora göre, Amerika’da çalışanların yaklaşık yüzde 80’i işverenlerinin salgına verdiği tepkiden gurur duyuyor ve güvenliğe öncelik verdiklerine inanıyorken, sadece yüzde 6’sı iş yerine geri dönme zamanının belirlenmesinde işverenlerine güvenebileceklerini ifade ediyor. Ayrıca, tüketicilerin yüzde 80’i salgın boyunca çalışanlarına özenli davranan şirketleri tercih ettiklerini belirtiyor. Bu sonuçlar, yeniden ofislere dönüş süreci ile kurumların uzun vadede değerleri arasındaki bağlantıyı gösteriyor.

United Minds Başkanı Kate Bullinger, “Çalışanlar, bugün şirketler için bir numaralı paydaştır. İş yerine döndüklerinde özenli davranmak gerekir. İnanıyoruz ki, kısa ve uzun vadeli başarı için destekleri çok önemlidir” dedi.

COVID-19 tehlikesi ilk günlere göre azalma eğilimi göstermeye başladığı için şirketler operasyonlarını aşamalı olarak genişletmeye hazırlanıyorlar. Bununla birlikte, aşının henüz bulunamaması, gelişen ve çelişen yerel yönetim ve halk sağlığı yönergeleri ve çalışanlara yönelik özel ihtiyaçlar gibi alanlarda belirsizliklerle karşı karşıya kalıyorlar.

Workforce Re-entry, Weber Shandwick’in marka ekosistemindeki uzmanlığının yanı sıra karar verme sürecini yönlendirecek dış danışmanlardan destek alarak müşterilere özel normalleşme planlaması sağlıyor. Bu planlamada, Weber Shandwick’in kurumsal itibar ve kriz iletişimi, Element Scientific Communications’ın bilim tabanlı iletişim stratejisi, United Minds’ın çalışan bağlılığı ve değişim yönetimi ve Powell Tate’in halkla ilişkiler danışmanlığı yer alıyor. Bu özel hizmet ayrıca önde gelen doktorları, epidemiyoloji uzmanları ve insan kaynakları, kamu yönetimi ve psikoloji gibi alanlarda düşünce lideri olan uzmanları kapsıyor.

Planlamanın ötesinde, Workforce Re-entry normalleşme süreci boyunca liderlik uyumu, güvenlik danışmanlığı, çalışan aktivizmi hazırlığı ve iş yeri tasarımı gibi konularda destek sağlıyor. Ayrıca United Minds en iyi uzaktan çalışma uygulamaları, salgın sonrası retrospektif ve yeniden yapılanma yol haritalaması, lider ve çalışan esnekliği dahil olmak üzere geniş kapsamlı bir COVID-19 sonrası rehberlik paketi sunuyor.

Weber Shandwick Global Kurumsal İletişim Başkanı Micho Spring, “Normalleşme planlaması işverenlere ilerlemeyi hızlandırma ve temel değerlerine ve amaçlarına geri dönme fırsatı sunuyor. İşlerine geri dönmeyi değil, işlerinde ilerlemeyi düşünmek zorundalar” dedi.

Workforce Re-entry hakkında daha fazla bilgi almak ve COVID-19 mücadelesi ile ilgili teknik raporu incelemek için United Minds web sitesini ziyaret ediniz: unitedmindsglobal.com/covid-19-update/