Seda Yalçın Ulusoy

Chief Executive Officer, Turkey

Seda Yalçın, Weber Shandwick ailesine Türkiye operasyonunu yönetmek için Temmuz 2013’te katıldı. Yalçın’ın, Türkiye ve AB başkenti Brüksel’de yaptığı çalışmalarla, halkla ilişkiler ve kamu ilişkilerinde 15 yılı aşkın deneyimi bulunuyor.

Profesyonel kariyerine telekomünikasyon sektöründe başlayan Yalçın, FusionTel Türkiye’de regülasyon uzmanı olarak çalıştıktan sonra Türkiye Avrupa Vakfı’nda yayın koordinatörü olarak görev aldı. Seda Yalçın, 2005 yılında Avrupa Birliği Komisyonu’ndaki bir görevlendirme ile Brüksel’e taşındı. Bilgi Toplumu Genel Müdürlüğü’nde Türkiye’nin Avrupa Birliği Müktesabatına Uyumu konusunda birçok çalışma yapan Yalçın, daha sonra Blue Print Partners ve Interel danışmanlık şirketlerinde birçok global şirkete kamu ilişkileri ve stratejik iletişim konularında danışmanlık verdi.

2010 yılında kariyerine daha dinamik bir pazar olan Türkiye’de devam etme kararı alan Yalçın, Grayling’de kamu ilişkileri ve iş geliştirmeden sorumlu direktör olarak göreve başladı. Daha sonra ajansın yönetimini üstlenen Yalçın, 15 danışmandan oluşan ekibiyle hem global hem de yerel şirketlere halkla ilişkiler ve kamu ilişkileri konusunda danışmanlık verdi.

Yalçın,  kariyeri boyunca teknoloji, enerji, tüketici pazarlaması, endüstri, turizm ve sağlık başta olmak üzere birçok sektörden çokuluslu şirkete danışmanlık verdi. Müşterileri arasında GE, Tesco, Google, Microsoft, Sony Ericsson, France Telecom, Hilton Worldwide, Expedia, Value Retail, Dow Chemical, Nabucco, OMV Petrol Ofisi, Inditex, Ga2len, Terrestar, 3M ve  Proje Yönetimi  Enstitüsü (PMI) yer alan Yalçın’ın lider iletişimi konusunda da geniş tecrübesi bulunuyor. Birçok CEO’ya hükümetle ilişkiler ve stratejik iletişim konusunda danışmanlık veren Yalçın kariyeri boyunca müşterileri adına sayısız görüş makalesi hazırladı.

Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi mezunu olan Yalçın, Fransa’daki Institut Europeen des Hautes Etudes Internationales’da Avrupa Birliği ve Uluslararası İlişkiler ile  Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsü’nde Avrupa Birliği Ekonomisi alanlarında yüksek lisans yaptı. Ana dili olan Türkçe’nin dışında, İngilizce ve Fransızca’yı akıcı konuşan Yalçın, Almanca, Hollandaca ve İspanyolca da biliyor.