KÜRESEL TİCARET: PARÇALANMA ARTIK YENİ NORMAL

Pazartesi 06 Kasım, 2017

Popülizm, korumacılık ve milliyetçi retoriklerin ortaya çıkışı; küresel ticaretin geleceğini de şekillendiriyor. Ülkeler, şirketler ve işçiler kendilerini; daha karmaşık, çok kutuplu bir küresel ekonomide konumlandırmaya çalıştıklarından dolayı geleneksel ticaret kuralları ve normlar da baskı altında. Hem bölgesel hem de ikili anlaşmaların harmanlandığı karışımlar müzakere ediliyor veya yürürlüğe giriyor

Önemli bir değişim ve parçalanma döneminde, Weber Shandwick’in ‘Küresel Ticaret: Karmaşada Gezinmek’ başlıklı yeni raporu, ABD, Avrupa Birliği, İngiltere, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Japonya ve Çin’in eşsiz perspektiflerinden gelen trendleri vurguluyor. Her pazardaki iş uzmanlarımız, ticaret ve iç yatırım politikası oluşturmaya yönelik politik, işletme ve kültür eğilimleriyle ilgili temel bilgiler sunuyor.

Hazırladığımız rapor global ticareti farklı bakış açılarıyla ele alıyor. Serbest ticaret ve küreselleşmenin herkese fayda sağladığına dair genel mutabakatı kim tahrip ediyor? Küresel standartlar için verilen mücadelede neyi tehlikeye atıyoruz? Burada hangi politik dinamikler rol oynuyor ve bunlar iş dünyasını ve çalışanları nasıl etkileyecek? Ülkeler küresel pazarda lokal şirketlere ve çalışanlara avantaj sağlamak üzere gümrük vergisinden, vergi politikalarına ve ticari çekişmelere kadar hangi araçları kullanıyor?

Yeni global ticaret politikası bakış açısının görünümünü önceden sezmek ve anlamak önceden herhangi bir global şirket ve tedarik zinciri için gereklidir. Bugünlerde işletmeler, eğilimleri daha iyi inceleyerek izlemeli ve sağlam ticaret ve yatırım politikalarını güçlü bir şekilde savunmalıdır.

Önde gelen global iletişim ajansı olan Weber Shandwick, değişen küresel ticaret ortamını izlemekte ve müşterilerimizin bugünkü risk ve fırsatları anlamasına yardımcı olmaktadır. Dünya çapındaki ekiplerimiz; yeniden yapılanmanın normal olduğu bir dönemde şirketlerin ve endüstrilerin iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak stratejiler geliştiriyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.