Kadın yönetici itibar getiriyor

Cuma 11 Mart, 2016

Weber Shandwick tarafından bugün yayınlanan Gender Forward Pioneer (GFP) araştırmasının sonuçlarına göre, sektörünün en itibarlı şirketleri kadın lider sayısı olarak önde. Fortune Global 500 şirketlerindeki üst düzey kadın yöneticilerin oranının ölçüldüğü araştırmaya, 36 ülkeyi temsil eden 8 bin 600’ün üzerinde yönetici dahil edildi.

Bu şirketlerdeki kadın çalışanların sadece %10,9’unun üst düzey yönetimde yer aldığını ve her on şirketten dördünün sadece erkek yönetimden oluştuğunu da ortaya koyan endeks,   2015 yılında Economist Intelligence Unit (Economist Dergisi İstihbarat Birimi – EIU) tarafından yönetilen, Weber Shandwick ve KRC Research sponsorluğunda hazırlanan Yönetim Seviyelerinde Cinsiyet Eşitliği: Bir Paradoks-2030‘a Yolculuk araştırmasının devamı niteliğinde.

Dünyanın toplumsal cinsiyet konusunda lider şirketleri
Dünya çapında birçok şirketin lider sınıfı cinsiyet eşitliğine odaklı olmamasına rağmen bazı şirketler belli pazarlardaki diğer şirketlere göre daha önde.

  • Türkiye üst düzey yönetimde kadına yer verme oranında yüzde 26 ile dünya lideri olan İsveç’in (%27) hemen ardında yer alıyor.
  • Üst düzey yönetimde kadınların yer aldığı sektörlerin başında yüzde 33 ile satış ve pazarlama geliyor İkinci sırada giyim perakendeciliği (%29),  üçüncü sırada ise kişisel tüketim ( %27) sektörleri yer alıyor.
  • Fortune Global 500 şirketlerinin sadece 13’ünün CEO’su kadın.
  • Üst düzey yönetiminde kadınların yer almadığı 5 sektör ise Gıda Toptancılığı, Toptancılık, Taşımacılık, Dönemsel İş ve Tekstil.