İlaç Sektöründe Sosyal Güvenilirlik

Çarşamba 05 Haziran, 2013

Araştırma: İlaç sektörünün sosyal varlığını regülasyonlar değil, tereddütler kısıtlıyor

Weber Shandwick’in “Dijital Sağlık: İlaç Sektöründe Sosyal Güven” başlıklı güncel araştırması ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.

Araştırmaya göre, genel düşüncenin aksine ilaç sektörü regülasyon kısıtlamaları sebebiyle değil, şirketlerin tereddütü nedeniyle sosyal medyadan yararlanamıyor.

Weber Shandwick’in ilaç sektörünün kıdemli yöneticileri arasında yaptığı ankete göre, regülasyonlar hala önem taşıyor ancak sosyal medyada etkileşim yaratmak için öncelikle kurum içi engellerin aşılması gerekiyor.

Bunun yolu da çalışanlar arasında sosyalleşmeye duyulan güvenin ve sosyal etkileşimin artırılmasından yani  ‘içsel sosyalleşme stratejisi’nden geçiyor.

İlaç şirketlerinin kendi içlerinde yaşadıkları bazı tereddütleri, tüketicilerin bilgiye ulaşmak için kullandığı internet dünyasına yansıtmalarının, uzun vadede zarar verici olduğu kanıtlandı.

Günümüzde ilaç sektörü için en büyük problemlerden biri sosyal medya etkileşimi, gerisi içsel işbirliğinin daha iyi hale getirilmesi ve mecranın anlaşılması.

Weber Shandwick Amerika Dijital Sağlık Uygulamaları Yöneticisi Stacey Bernstein’a göre ilaç sektöründe sosyal güvenin geliştirilmesine ihtiyaç var. Şirketlerin tereddütlerini engellemek için atılacak ilk adımın sosyal medya alışkanlığının çalışanlara kazandırılması olduğunu ifade eden Bernstein, etkileşimi artırmak için 10 Kural: İlaç Sektöründe Sosyal Güvenin Artırılması’ (10 Rules of Engagement: Building Social Confidence in Pharma) adlı çalışmanın rehber niteliğinde olduğunu söylüyor.