CEO İtibar Araştırması: Kurum Dışı Etkileşimde Yeni bir Dönem

Cuma 06 Mart, 2015

Weber Shadwick KRC Research işbirliği ile yaptığı “CEO İtibarı Araştırması: Kurum Dışı Etkileşimde Avantaj Kazanmak” isimli araştırmasını yayımladı. Dünyanın 19 ülkesinde 1.700’ün üzerinde yönetici ile yapılan araştırma, bugünün liderlerinin nelere ihtiyaç duyduğunu açıklamak için, ‘CEO itibarı’ konusunu ele alıyor. Giderek şeffaflaşan günümüz dünyasında artık liderlerin dikkat çekmemek gibi bir politikasının olması söz konusu değil. Günümüzde CEO’lar kurumlarının hikayesini anlatmak için pek çok fırsata ve araca sahip. Bu yeni etkileşim dünyası, CEO’nun kurum dışı ile etkileşiminin özellikle kurum itibarı için ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkardı. İçerik ve bilgiye olan talebin hiç olmadığı kadar fazla olduğu bu dönem, CEO’ların kurumun hedeflerine ulaşmak için kurum dışı ile etkileşimde olmasının önemini göz önüne sermiş oldu. Bugünün CEO’larından, gerek kurum içinde gerekse kurum dışı yazılı görsel mecrada, görünür ve duyulur olmaları bekleniyor. Bu durum aynı şekilde organizasonların lider yöneticileri için de geçerli.

Araştırmamıza göre; global yöneticilerin %81’i, CEO’nun kurum dışı ile etkileşime geçmesinin artık bir zorunluluk olduğunu düşünüyor. Yöneticiler CEO’larının itibarının kurum için ne ifade ettiğini, nasıl bir önem taşıdığını biliyor ve kurumlarının itibarı (%45) ile piyasa değerinin neredeyse yarısının (%44) CEO’larının itibarından kaynaklandığına inanıyorlar. CEO itibarı kurumlar için şu anda çok önemli bir etken. Yöneticilerin yarısı önümüzdeki yıllarda bu konunun daha da önem kazanacağını vurguluyor.

CEO İtibarı Araştırması Weber Shandwick, CEO’ların kurum dışı ile etkileşimini sağlamada, dünyanın en saygın liderlerinin kullandığı yöntemleri yayımladı. Weber Shandwick’in belirlediği bu yöntemler, CEO’ların itibarını artırarak kurumlarına en yüksek faydayı sağlamak isteyenler için yol gösterici olacak.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.