Çalışan Aktivizmi: Çalışan Etkileşiminde Yeni Sınırlar

Persembe 10 Nisan, 2014

Weber Shandwick, KRC Research ortaklığıyla gerçekleştirdiği Çalışanların Yükselişi: Çalışan Aktivizmini Fırsata Dönüştürmek adlı araştırmayı duyurdu. Dünya çapında 2 bin 300 çalışanın katıldığı bu araştırma, dijital ve sosyal medyanın etkisiyle gelişen yepyeni bir sosyal hareketin doğuşunu ortaya koyuyor: “Çalışan aktivizmi”. Çalışan aktivistler artık işlerine bağlılık duyan çalışanlardan çok daha fazlası. Onlar hem  online hem de offline platformlarda bağlılıklarını görünür hale getiriyorlar ve işverenleri hakkında yapılan eleştirilere karşı savunmacı davranıyorlar. İşverenler de, iş gücünde huzursuzlukların yaşandığı bir çağda, bu güçlü savunuculardan yararlanma ve şirketin itibarını yerle bir etme potansiyeline sahip olan aleyhtarları engelleme fırsatları elde ediyor.

Araştırmamız, çalışanları altı segmente ayırıyor. Bu segmentlerin ilkini, tamamı iş verenleri adına pozitif hareket eden ve işverenlerine bağlılık gösteren çalışanlar oluşturuyor. Aktivistler ise iş gücünün yüzde 21’ini oluşturuyor. Bir diğer yüzde 33’lük kesim de aktivist olmak için yüksek bir potansiyele sahip. Diğer segmentler ise iş verenlerini eleştiriyor ve negatif yorumda bulunuyor.

Çalışanların Yükselişi, çalışanları harekete geçirmek için her bir çalışan segmentini mobilize etmek üzere özelleştirilmiş stratejiler ve taktikleri de içerisine alan rehber sunuyor.

Raporumuzun tamamını görüntülemek için tıklayın.

Dünya çapındaki ve Avrupa’daki infografiği görüntülemek için tıklayın.